Ana Sayfa Köpek Yavru Köpeği Beslerken

2 Nisan 2016

Blog thumbnail

Yavru Köpeği Beslerken

Beslenme kuralları içinde yapılması gereken,
hiç ve katiyen yapılmaması gereken şeyler:

Köpekler uzun yılar bilinen gelişmeden sonra, aslında etçil olmakla birlikte bugün az yada çok herşeyi yiyebilen bir hayvan olarak görülmektedir.Fakat bu, köpek tüm artıkları silip süpüren bir çöp sepeti demek değildir. Köpeğinize hiç bir zaman kolay parçalayabileceği boyutlardaki kemikleri (tavuk kemiği, pirzola kemiği, kılçıklı balık v.b.) yedirmeyiniz. Bunlar boğazına takılabilir, mide ve barsak çeperinde perforasyonlara , obstriksüyona neden olabilirler.

Köpeğinize sofra artıkaları yedirmeyiniz. Bunun sonucunda açgözlü finicky bir hayvan olur çıkar. Sofra artıkları genellikle yüksek kalorili şeyler olduklarından bunlar kabızlığa ve şişmanlığa neden olabilirler. Yemek artıkları, yağlı, salçalı, baharatlı yiyeceklerdir, bu gıdalar köpek midesi için güç hazmedilir besinlerdir. Aynı zamanda Karaçiğer ve Böbrek bozukluklarına neden olurlar. Baklagiller çok gaz yaptıkları için köpek midesi için uygun değildir.Tatlı yiyecekler köpekler tarafından sevilerek yenilir, ama bunlar yanlız köpeğinizin dişlerini bozmakla kalmaz sindirim sisteminede kötü etki yapar.

Ispanak oligo elementleri içermesine karşın kalsiyum metabolizmasını negatif yönde etkiler.

Yumurta beyazı çiğ olarak verilmemelidir. Yavru köpeğinizin midesi yukarıdan ona baktığınız zaman sarkık olmamalı ve kaburga kemiklerini derisinin üstünden hissedebilmelisiniz. Katiyyen yavru köpeğinizi yemek masasından beslemeyiniz. Ve başkalarının da bunu yapmasına izin vermeyiniz. Bu dilenme denilen bir problemin başlangıcı olacaktır. Yavru köpek halindeyken tatlı bir bela gibi ama büyüdükten sonra tam bir edepsizliğe dönüşecek ve sizi rahatsız edecek bir durumdur. Hiç kimse bir köpeğin masa başında sızlanıp patileri ile tırmalayıp yemek dilenmesinden hoşlanmaz. Yavru köpeğinizi belli maması ile belli zamanda yeri belli olan kendi kabından başka hiçbir yerde ve şekilde beslememek gibi bir kural koyunuz. Masa artıkları lütfen hiç olmasın. Yavru köpeğinizin rejimini veteriner hekiminiz istemedikçe değiştirmeyiniz ki beslenme dengesi bozulmasın. Yavru köpeğinize yemek arası bazı yiyecekler vermeyiniz. Cici köpek olduğu zamanlarda ufak bir mükafat verilebilir ancak bu insan yemeği olmamalıdır.

Bir cevap yazın