Ana Sayfa Klinik Hizmetleri Dijital Röntgen

Dijital Röntgen

Radyoloji bölümünde: tüm radyografik incelemelerde dijital görüntüleme sistemi kullanılmaktadır. Tüm radyografik incelemeler son teknoloji dijital röntgen sistemimizde fosfor plaklar üzerinde elde edilen görüntüler veteriner amaçlı üretilmiş "KODAK VİTA CR SYSTEM" tarayıcıda 10 pixel/mm yüksek çözünürlükte taranmakta ve ""EXAMION AQS VETERINER DIAGNOSTIK WORKS STATION" görüntü işleme yazılımıyla elde edilen dijital görüntü, bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Böylece kemik ve yumuşak dokuya ait tanısal detayların tek bir çekimle mükemmel bir şekilde görüntülenmesi sağlanır. Elde edilen görüntüler üzerinde birçok ölçüm, ayarlama, filtreleme ve spesifik renklendirmeler yapılabilmektedir. Kullanılan bu sistem sayesinde bir radyografide görülebilecek hiçbir ayrıntı gözden kaçmamaktadır.görüntüler hasta sahiplerine cd ile verilmekte ve ayrıca bilgisayar ortamında saklanabilmektedir.

"EXAMION AQS VETERINER DIAGNOSTIK WORKS STATION" programı sayesinde; büyük ırk yavrularında sıklıkla karşılaşılan Kalça Displazisi'nin (kalça çıkığı) erken teşhisi amacıyla, distraksiyon yöntemiyle çekilen radyografilerde, kalça çıkığı derecesini belirleyen açı ölçümleri digital ortamda yapılabilmektedir.

Kalp hastalıklarının teşhisi için çekilen kardiak radyografilerde, kalbin kardiovasküler yapısı, büyüklük, pozisyon ve şekli, kalp yetersizliğinin derecesi ve kardiak nedenli olmayan durumlar da saptanabilmektedir.