Ana Sayfa Klinik Hizmetleri Kedi Pansiyonu

Kedi Pansiyonu

Kediler yaşadıkları ortama sahip çıkan ve o ortamdan ayrılmaktan hoşlanmayan canlılardır. Pansiyonumuzdaki ana tema bu prensip üzerine kurulmuştur.

1989'dan beri meslek hayatımda gözlemlediğim gelişmeler sonucunda böyle bir pansiyonu oluşturdum.

Ben bu pansiyonu kurduğumda dünyada dahi böyle serbest kedi pansiyonu örneği yoktu yani ilk kez ben böyle bir olguyu gündeme getirdim veya benim aklıma geldi..

Kediler burada daha sosyal olmayı öğreniyorlar. Biliyorsunuz her sokağın kendine ait kedisi vardır. Bir kedinin başka sokağa gelip avlanması yaşaması veya çapkınlık yapması çok ciddi mücadeleler sonucunda kendini kabullendirmesi ile olur. Sokaktaki bu mücadele bazen ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

Kediler anlaşıldığı gibi kendi ortamlarına başka canlıların girmesinden pek hoşlanmazlar. Fakat bizim burası onlar için yabancı bir ortam olduğundan burada başka kedilerle ayını ortamda yaşamayı öğreniyorlar veya birbirlerini görmemezlikten geliyorlar.

Burada her kediye ait bir ev var ve ev sayısı kadar kediyi pansiyonumuza kabul ediyoruz. İlk gün genelde evlerden birisine sahiplenip ortamı tanımaları ve o ortama adaptasyonla geçiriyorlar.

Zaman zaman kavgalar olmuyor değil o zaman biz kavganın nedenini anlamaya çalışıyoruz. Eğer başarısız olursak kavgayı çıkaranı maalesef ayırmak zorunda kalıyoruz.

Bazen birkaç kedi grup oluşturup diğer yeni gelen kediyi kabul etmek istemiyorlar. O zaman bu grubu ayırıp grubun her bir elemanı ile yeni geleni tanıştırıyoruz ve ona en çok sevebileceği oyuncak,ödül şekerlemeleri veya mama vererek" bir nevi terapi yapıyoruz" ona iyi kedi olursa bunlara sahip olabileceğini öğretiyoruz. Böylece onun daha sosyal bir yaşamın penceresini açmasına yardımcı oluyoruz. Bu işlemler yapılırken mutlaka yanında bir hekim arkadaşımız bulunmaktadır. Bazen klasik müzik dinletiyoruz o zaman dahi rahatlıyorlar.

Pansiyonumuz bir oda şeklinde kedilerin rahatlıkla tırmanabilecekleri odalar ve evlerden oluşuyor.

Hangi koşullarda kabul ediyoruz ?
Tüm aşıları tamamlanmış (Kuduz,karma,leukemia),antiparaziter tedavileri ve pire mücadeleleri yapılmış sağlık olarak herhangi bir problemi olmayan kedileri kabul ediyoruz. Kabul etmeden genel bir muayeneden geçirerek kabul edip edemeyeceğimize karar veriyoruz. Kızgınlık dönemindeki dişi veya erkekleri kabul etmiyoruz. Kısırlaştırılmış kediler her zaman tercih nedenimizdir.
Mutlaka rezervasyon yapılması gerekiyor.