Ana Sayfa Köpek Gebelik ve Doğum

20 Mart 2017

Blog thumbnail

Gebelik ve Doğum

Köpekler de gebelik süresi 58-64 gün kadardır. Sadece 1. aynın sonuna doğru çiftleşmenin sonucundan emin olabilirsiniz. Bununla birlikte gebeliğin erken teşhisi için çeşitli etkili yöntemler Ultrasonografi gibi vardır. Friends veteriner polikliniğinde başarı ile teşhis edilmektedir.

Köpeğinizin karnı yuvarlaklaşır,iştahı açılır ve daha fazla uyur,ve meme uçları uzamaya başladı ise gebelikten şüphelenebilirsiniz. Doğumun problemsiz olabilmesi için köpeğe gebe iken ona uygun besinler ve ilave olarak mineral maddeler verilmesi önerilir.
Gebeliğin 2. aynın sonuna doğru köpeğiniz huzursuz olmaya başlayacaktır. Doğumdan önceki saatlerde köpeğin davranışları değişir. O zamana kadar formda olan aralıksız yemek isteyen köpeğiniz yiyeceğine dokunmaz, endişeli görünür zaman zaman sanki çukur açacakmış gibi yerleri kazır. Bu ilk ağrıların başlangıcının işaretidir. Bu durum doğumun oluşumundan 2-3 gün sürebilir. Bu arada köpeğiniz sakin karanlık yerler aramaya başlar. Burası sepetinin konulacağı uygun bir yerdir. Bu sepetin içine yavru sularını emecek bir materyal seriniz. Vücut ısısı 1-1.5 derece düşer.

blog image Doğum insanlarınkinden daha basit geçer. Ikınma döneminden sonra kontraksiyonların düzenli ve sık olduğu durumlarda 1. yavru en geç 1 saat içinde dışarıya çıkar. Eğer 1 saatin sonunda çabaları doğum izlemez ise Veteriner Hekimi çağırmak gerekir. İlk yavrunun doğumuna işaret olan sıvı gelmedikçe yavru beklemeyiniz. Yalnız yavruların doğumu sırasında önemli sıvı akıntısının olacağını unutmamak gerekir. Aynı zamanda elinizin altında yavruları kurulamak için temiz bir bez parçası da bulundurunuz. Bu bezi eğer anne yavruları yalayarak yeterince kurutmaz ise kullanınız. Ayrıca yumuşak bir karton kutuda bulundurunuz. Bunu annenin diğer yavrularını doğurması sırasında bilinçsizce yaptığı hareketler sonucu evvelki yavruları ezmesine engel olmak için bu yavruları içine koymak amacıyla kullanınız. Elinizin altında iplik ve steril makas bulundurmayı unutmayınız. Bunu göbek kordonunu bağlamak için kullanabilirsiniz.

Sepetini eşeleyerek her tarafı dağıtır. Bu sıkıntılı tırmalamalardan sonra yan tarafa yatar. Bu kasılmalar sırasında hızlı nefes alır ve yalanmak için döner. Bu mimiklerin iki üç kez tekrarı sonunda vulvada parlak siyah bir şişkinlik görünür. Bir kontraksiyon ile ilk yavru dışarıya çıkartılır. Yavru zarlarla kaplı ve hala köpek kordonu ile plesantaya bağlıdır. Genellikle bu dönemde anne plasentayı kendisi çeker ve onu yer. Bu işlemin yapılmasına izin veriniz.
Bu arada göbek kordonunu dişleri ile keserek bu işlemi bitirir. Daha sonra hala debelenmekte olan yavrusunun temizlik işlemi ile uğraşır. Bunu güçlü dili ile yavruyu bir yönden diğer yöne çevirerek yapar. Eğer köpeğiniz yavruyu yavru zarlarından çıkaramıyor ve ne yapacağını bilemiyorsa bu işlemi siz yapınız. Yavruyu zarlarından kurtarınız. Sonra göbek kordonunu iki taraflı yavruya yakın (yaklaşık 10 cm ) ve plesanta arasına birer ligatür koyunuz ve kesiniz . önceden hazır bulundurduğunuz bir bezle yavruyu kurulayınız. Plesantayı annenin yemesini sağlayınız. Bu yeme anneye iştah verdiği gibi annelik iç güdüsü de aşılayacaktır. Sonra yavruyu yalaması için anneye veriniz.

blog image Yavruların doğumları değişik aralıkladır. İlk iki yavrunun doğması 10 dakikada olabilir. Bundan sonrakilerinin doğması için 1 saatten fazla süre gerekebilir. Bu dönemleri izlemekte fayda vardır. Çünkü yavru zarları bazen yavrunun başına yapışık kalır ve onun boğulmasına yol açabilir. Eğer son yavrunun çıkışından bir saat sonra yeni bir yavru görülmez ise doğum bitmiştir. Anne o zaman sakinleşir, gevşer ve yavruları ile ilgilenir. Köpeklerde ortalama yavru sayısı 4 dür. Bununla birlikte 1-10 arasında değişebilir. Her doğum arasında anne yavruları ile ilgilenir. Onları zevkle yalar ve emzirir. Yeni doğan yavruların hayatlarının ilk dönemlerinde annelerini emmeleri çok önemlidir. Annelerinin sütü aracılığı ile aldıkları antikorlar hayatının ilk saatlerinde bağırsağı geçebilir.
Eğer köpeğiniz çok yavru yaptıysa bir kaç saat sonunda yorulabilir. Bu nedenle vulvada yavrunun burnu görülünce temiz bir bezle nazik şekilde onu yakalayıp çekerek anneye yardım ediniz. Bu işlemi annenin ıkınması sırasında yapınız. Eğer ıkınma yetersiz olursa ve yavru çıkmıyorsa hemen Veteriner Hekime başvurunuz. Eğer suni sancı ile de doğum olmuyorsa sezaryen yapmak gerekebilir.

Bir cevap yazın